ISI PAY ÖLÇER CİHAZLARI YENİLENİYOR !

ISI PAY ÖLÇER CİHAZLARI YENİLENİYOR !

BİLGİ PAYLAŞIM!

ISI PAY ÖLÇER CİHAZLARI YENİLENİYOR !

 Geçtiğimiz yıl EYT ödeme taksit süreci sebebiyle bu yıla ertelenen ısı pay ölçer cihazları yenilenmesi bu yıl gerçekleşecektir.

 2012 yılında tesis edilen ve o yıl itibariyle aktif olarak kullanılmaya başlayan, kullanım ömürleri 10 yıl olan, “Korona” ve” EYT” sebeplerinden dolayı zorunlu olarak +2 yıl daha uzatılan, 12 kış sezonu kullanımda olan ısı pay ölçer cihazlarının yenilenme süreci bir planlama dahilinde en kısa süre içinde tamamlanarak yeni sezona hazır hale getirilecektir.

 Pay ölçer cihazlarının kullanım ömrü artık tamamlandığı için, genel olarak cihazlarda sinyal alım problemi başlamıştır. Yaşanılan olumsuz durumlarda yapılan kıyaslarda tam bir adalet sağlanamamaktadır. Bu nedenlerden dolayı cihazların yenilenmesi gerekmektedir. Mevcut eski cihazlar süreç içinde sistemde (yeni sezonda) off line (çevrim dışı / sistem dışı) konumuna gelecektir. Geniş bilgi aşağıdaki Sorular Cevaplar bölümündedir.

YENİLEME SÜRECİ

 İhalenin tamamlanmasının ardından taksitli ödeme tahakkukları daha sonra geniş bir bilgilendirme metni ile ilgili blok kat maliklerine iletilecektir.

Yenileme gününden birkaç gün önce kapı ilanları ve mesaj ile duyuru yapılacaktır. Yenileme günü evde olunması önem arz etmektedir.

ÜÇ BLOKTA YENİLEME GERÇEKLEŞTİ

 2022 yılı kış sezonu öncesinde ısı pay ölçer cihazları kullanım ömrü sona eren, işlevselliğinde ciddi olumsuzluklar yaşanan A8, B3, D16 bloklarının cihazları yenilenmiştir.

AÇIKLAMA

   İlgili kanun gereği ısı ölçüm ekipmanlarının tesisi yasal bir zorunluluk olduğundan, merkezi ısıtma sistemi olan “pay ölçer sistemi kullanan, yenileme sürecine giren blokların haricinde” geçmişte blok kat maliklerinin tamamının istememesi ya da karar almamamaları sebebiyle ısı ayrıştırma cihazları tesis edilemeyen herhangi bir blokta herhangi bir kat maliki pay ölçerli ısı ayrıştırma sistemine geçilmesini talep etmiş olsa ilgili blok yönetimi bu talebi uygulamakla yükümlüdür.

 Kanuna muhalif kararlar yok hükmündedir.

 Yönetimlerin kanunlara karşı sorumlulukları vardır. Kanunlara tabidirler. Blok Kat Malikleri Kurulu, Site Yönetim Kurulu ya da Temsilciler Genel Kurullarının her ne çoğunlukla olursa olsun alacakları hiçbir karar kanuna muhalefet teşkil edemez.

Hayırlı Olsun.

Sağlıklı Günler Dileriz.

 

                                                                 www.basaksehir1.com

İnternet sitemizde konuyla ilgili bilgiler sürekli güncellenecektir.

 

...

SORULAR / CEVAPLAR

Soru: Sadece pilleri değişse kullanmaya devam edilebilir mi?

Cevap:Hayır. Pil değişimi yoktur. Ayrıca, pil haricinde kullanım ömrü sonlarına doğru cihaz içindeki sensörler de işlevselliğini kaybetmektedir. Cihazın maliyetinin en büyük bölümü özel lityum piline aittir. Türkiye'de bununla ilgili bir kalibrasyon servisi yoktur, eğer böyle bir hizmet servisi olsaydı  pilin yanı sıra + servis ve kalibrasyon hizmetleri ücretleri de eklenerek "eskisinin yeni cihaz fiyatını geçme durumunun yanı sıra" olası sensör arızaları sebebiyle olumsuzlukların devam etmesi "yeni servis ihtiyaçlarının doğması ya da cihazın bunca masraftan sonra değişimi" söz konusudur. Cihazlar kullanım ömrünü doldurmuştur.

Soru:Pay ölçer cihazlarının garantisi ne kadardır?

Cevap:Kullanım ömrü 10 yıldır. Fiziksel darbe, çarpma, yetkisiz müdahale, ıslanma gibi kullanıcı hataları dışında, fatura tarihinden itibaren 2 yıl, özel anlaşmaya göre 5 yıl garantilidir.

Soru:Her odaya cihaz koydurmak zorunda mıyız?

Cevap:Sadece banyo peteğini kaldırarak muaf tutabilirsiniz. Diğer mahallerde cihaz olmak zorundadır.

Soru: Yenileme sürecinde pay ölçer takılamayan dairelerle ilgili durum ne olur?

Cevap: Bilgilendirme metninde de bildirdiğimiz üzere, yenileme gününden birkaç gün önce kapı ilanları ve mesaj ile duyuru yapılacaktır. Yenileme günü evde olunması önem arz etmektedir. Mevcut eski cihazlar süreç içinde sistemde off line (çevrim dışı / sistem dışı) konumuna gelecektir.

Bir sebepten dolayı ısı pay ölçer cihazları yenilenemeyen ya da parası ödenmiş ama montajı gerçekleşemeyen dairelere sezon içinde “ilgili yönetmelik gereği” hiç ısı kullanmamış dahi olsalar en yüksek emsal değer fatura edilir.

Ayrıca,

Cihaz toplu alım ve proje süreci sona ereceğinden, doğal olarak perakende ücretlendirme ile çok üst fiyatlara montaj gerçekleşir.

Soru: Cihaz montajları ne kadar sürer?

Cevap: Daire içerisindeki peteklerin sayısına göre en fazla 15-20 dk'dır. Ayrıca montajın biraz daha hızlanabilmesi için petek önündeki eşyaların, masa, dolap ve dekor için kullanılan kapakların açılması gerekmektedir.

Soru:Tüketim okumaları nasıl gerçekleşiyor?

Cevap: Isı pay ölçer cihazlarının seri numaraları, kurulum sırasında, sisteme kaydediliyor. Cihazlardaki veriler daire içlerine girmeden radyo frekans ile uzaktan terminal kullanılarak okunuyor. Ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmelik maddelerine ve resmi formüllere göre, merkezi ısıtma sistemi bireysel gider dağılımı programında paylaştırılır.

Soru: 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunun Amacı Nedir?

Cevap: 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunun Amacı, doğalgaz ithal maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi , enerjinin etkin kullanılması ve israfının önlenmesidir.

PAY ÖLÇER OLMAYAN BİRKAÇ BLOKLA İLGİLİ GELEN BİR SORU

Soru: Daha önce pay ölçer olmayan bloklardan pay ölçer için birkaç talep gelse diğer sakinler istemeyip eşit paylaşıma devam etmek isterlerse durum ne olur?

Cevap: İlgili kanun bir kat maliki de olmuş olsa o talebi önceliyor. İstemeyenlerin kararını yok hükmünde sayıyor. Daha önce pay ölçer sistemi olmayan blokta isteyenlere yasa gereği cihazlar takılır, o daireler tükettiklerini öderler, diğer istemeyenler ise bu durumda eşit paylaşımla devam ederler ya da yeni sezonda ödeme yükleri artacağından yüksek ısınma bedellerine maruz kalmamaları için montaj süreci devam ederken makul fiyatlardan yararlanarak ısı pay ölçer cihazlarını konuşlandırabilirler. Süreç sonrasında fiyatlar firma tarafından toptan birimden perakende (tekil) fiyat birimine dönüşerek ciddi oranda yükseliş gösterecektir.

 

Devam Edecek...

 ÖDEME TABLOSU GÖRSELİ AŞAĞIDADIR!

 ÖDEMELERİN FİRMAYA ZAMANINDA YAPILABİLMESİ İÇİN LÜTFEN ÖDEMENİZİ GECİKTİRMEYİNİZ!

YENİLEME GÜNÜNDEN BİR KAÇ GÜN ÖNCE KAPI İLANLARI VE SMS İLE DUYURULAR YAPILACAKTIR. YENİLEME GÜNÜ EVDE OLMANIZ ÖNEMLE RİCA OLUNUR!

Ödeme Şekli

  1. Ödemenizi Site Yönetimi aidat servisinden yapabilirsiniz.
  2. Tüm bankaların kredi kartlarıyla, Site Yönetimi web adresi www.basaksehir1.com’un online ödeme kısmından güvenle ödeme yapabilirsiniz.
  3. Açıklama hanesine “Pay Ölçer” diye belirterek, blok, daire no yazarak Kuveyt Türk TR33 0020 5000 0085 1327 3000 19 Site Yönetimi ıban adresine EFT, havale yapabilirsiniz.

İLK TAKSİT ÖDEMESİ 2 MAYIS 2024 TARİHİNDE BAŞLAYACAKTIR.

%5 AYLIK GECİKME BEDELİ ÖDEMEMENİZ İÇİN, LÜTFEN ÖDEMENİZİ GECİKTİRMEYİNİZ!

AÇIKLAMA: Gönderilen tahakkuklarda 4 cihaz, 5 cihaz, 6 cihaz diye belirtilmiştir. Açıklaması şöyledir:A ve B Bloklarda 5 cihaz vardır. Banyo peteği montajdan önce kaldırılırsa o blok ilgili dairelerine 4; C ve D Bloklarda 6 cihaz vardır. O blok dairelerinde bazı malikler banyo peteğini kaldırıp iptal ederlerse 5 cihaz montajı gerçekleşir. Sadece banyolar için geçerlidir.

FOTOĞRAFLARI NET GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ!