SİTE YÖNETİMİ HANGİ HİZMETLERİ VERİR?

SİTE YÖNETİMİ HANGİ HİZMETLERİ VERİR?

SİTE YÖNETİMİ HANGİ HİZMETLERİ VERİR?
Bazen nadirattan da olsa "Hiç hizmet almıyoruz.Nereye gidiyor bunca aidat!" diye serzenişte bulunan komşularımız olabiliyor. 
Bilenler elbet biliyor ama yeni taşınan ya da bilmeyenlerin sorularına cevap olsun diye aşağıdaki bilgileri arzediyoruz.
Blok içi ve blok etrafı ana yolların temizliğini, (Pazar günü hariç) günlük çöp alımını, yeşil alanların bakımını, ortak alanların teknik arızalarını "daha blok sakinleri fark edemeden" giderip, bakımlarını sağlayarak ve Güvenlik Biriminin 'Gün içindeki gerekli müdahaleleri” yle site yaşanırlık kalitesini korur!
Site içindeki tüm kat sakinlerine yukarıda belirtilen işlerle ilgili eşit hizmet verir! 
Bloklar görevlileri tarafından haftada iki kez paspas yapılır, blok çevrelerinde pazar günleri hariç temizlik mıntıkası yapılır. Çöp alımı Pazar günleri günleri hariç her gün gerçekleşir!
Blok ısı doğalgaz paralarını toplar ve İgdaş'a öder. İgdaş'ın bildirdiği tarihe kadar blok doğalgaz borcunun ancak %30'sunu toplar, kalanı bütçenin diğer kalemlerinden tedarik ederek,blok doğalgazının kapanmasını önler.  Ancak, artık her blok sakininin İgdaş'ın verdiği süre içinde ısı borcunu mutlaka ödemesi gereken sürece girildi. LÜTFEN ISI BORCUNUZU "BLOK ISI SIKINTISI YAŞANMAMASI İÇİN" KAPILARA ASILAN İLANLARDA BELİRTİLEN ZAMAN İÇİNDE ÖDEYİNİZ.
Blok ortak alan elektrik ve su borcunu öder.
7/24 asansör nöbetçisi görevlendirir.
Blok ortak alan yenileme projelerinin tüm ihaleden yapıma kadar olan tüm süreçleri takip eder, uygulamasını sağlar!
Belediye ile birlikte hareket ederek yol,kaldırım,park vesaire gibi hizmetlerin gerçekleşmesini sağlar.
Tapuya tescilli olan Yönetim Planı'na göre siteyi yönetir.
AİDATLAR NEREYE GİDİYOR?
Aidatın, %72'sini personel ve ilgili vergiler,% 12,sini ortak alan elektrik ve su, % 6''sını asansör ve diğer genel bakım onarım,temizlik malzemeleri gideri oluşturuyor!
Reklam, "lojmanlarda personel dışında oturanların aidatları" ve gecikme cezası gelirleri, yeni aidatların aylık takriben 40 TL. küsür TL.kadar daha az olmasını sağlayacak!
BLOK KENDİNİ YÖNETSE AİDATLAR NE OLUR?
Yakın geçmişte birkaç blok “bloğumuzu kendimiz yöneteceğiz” diye toplu yapı yönetim planına aykırı (gayri hukuki) olmasına rağmen kısa bir süreliğine pilot uygulama başlattılar, ancak daha ilk ay dolmadan ardışık gelen “blok ortak alan elektrik faturası, blok merkezi ısı sistemi doğalgaz faturası, 7/24 asansör hizmet ve bakım faturası, temizlikçi ücreti ve ilgili vergileri ödemesi, bozulan hidroforun tamir faturası”ödeme tutarlarının yarısını bile toparlayamayınca, “bu işlerin sanıldığı kadar kolay olmadığı, ‘toplu yönetim’in bir realite olduğunu bizzat uygulamalı olarak yaşayarak”
 “biz yine mevcut toplu yapı yönetim planına dahil olmak istiyoruz” diye kabul müraacatında bulundular. Hatta "Değil burada, Bağcılar’da asansörlü bir bina bile olsak bu miktarlardan çok daha fazla aidat öderiz!” gerçeğini dile getirdiler!
BÜYÜK HACİMLİ ORTAK ALAN İŞLERİ EK BÜTÇE İLE YAPILIR!
Doğal olarak, site ve blok ortak alan projelerinin yapımı “asansör, blok kameraları, kalorifer kazanı yenilenmesi vb. gibi proje bazlı işler” ek bütçe  (aidat dışı ödeme) ile gerçekleşir.
Dolayısıyla, SİTE VE BLOK ORTAK ALAN BÜYÜK HACİMLİ YAPIM İŞLERİ AİDATLA YAPILAMAZ!
GÜVENLİK!
Ana Kapıların Bariyerlerini Niçin Çalıştıramıyoruz, Neden Girişlere Müdahele Edemiyoruz?
Güvenlik hizmeti yumuşak karnımız! Bu hizmeti site statüsündeki hizmet gibi veremememizin sebebi içerideki yollarımızın kamu yolu olmasındandır. Açıkçası siteye giren araçlara ve de kişilere müdahele edemiyoruz. Buna rağmen geçtiğimiz günlerde bariyerlerimizi kapatma denemeleri yaptık ancak resmi makamlardan uyarı aldık. Bu konuyu defalarca dillendirerek yolların bize devredilmesini talep ettik,ancak bir netice alamadık. 
Buna rağmen,
Güvenlik birimimizin 'site sakini tarafından çok farkına varılamayan ama gün içindeki' gerekli müdahaleleri sonucunda sitemiz yaşanırlık kalitesini koruyor.
Ortalama her ay,
Dilenci ve yardım toplama maksatlı siteye sızan 30-40 kişiye müdahele ediliyor.
Kapıları açık unutulan 25-35 araç sahibine haber veriliyor.
Dairede gürültü yapan, yüksek sesle müzik dinleyen 25-30 daire sakini uyarılıyor.
Site içi açık alanlarda gürültü yapan 15-20 kişi uyarılıyor.
Bloklara ilan, afiş, broşür dağıtmak için izinsiz giren 15 kişiye müdahele ediliyor.
Çeşitli nedenlerle tartışan, kavga eden 10-15 site sakini yatıştırılıyor.
Şüpheli kişiler takip edilerek site dışına çıkarılıyor.
Alkol alıp, taşkınlık yapan şahıslar için gereği yapılıyor.
GÜVENLİK HİZMETİ İHBAR SİSTEMİ ÜZERİNEDİR!
Güvenlik Olmazsa Olmaz!
Aksi durumda sitemiz tahayyül edilenden çok daha fazla yaşanmaz hale gelir!