BAŞIMIZ SAĞOLSUN TÜRKİYEM!

BAŞIMIZ SAĞOLSUN TÜRKİYEM!

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM!

BİNALARIMIZA DAİR BİLGİ PAYLAŞIM!

Kiptaş Eski Genel Müdür Yardımcısı aynı zamanda yaşam alanımızın yerleşime açıldığı ilk günden bugüne site sakinimiz olan komşumuzdan binalarımıza ve gündemdeki genel duruma dair  aldığımız bilgileri önemle paylaşıyoruz:

Soru: Bloklarımızın inşası hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Önce ciddi zemin etütleri yaptık. Hamdolsun zemin çok iyi. Sonra projeyi radye temel, tünel beton sistemi üzerinde inşa ettik. Bölgenin zemini çok iyi. Yaşanmış afattaki yıkılan binaların önemli bölümü zemin sıvalaşması nedeniyledir. Deprem anında uygun olmayan zemin sıvılaşır, gevşer, üzerindeki binalar yan yatar, devrilir.

Zemin sıvılaşması ya da zeminde sıvılaşma yeraltı su seviyesi altındaki tabakaların geçici olarak mukavemetlerini kaybederek, katı yerine sıvı gibi davranmalarıdır. Sıvılaşma, deprem gibi dinamik yüklemeler altında, gevşek daneli zeminlerde görülen bir olaydır.

Soru: Yıkıma sebep olan başka nedenler nelerdir?

-Dikkat ederseniz yıkılan binaların ekserisi “kolon kiriş kalın tabaka inşa sistemi” üzerinedir. Ağır sarsıntı kolon ve kirişi ciddi şekilde etkiler adeta kesip atar. Bina yıklıır.

Soru: Sitemizde bazı bloklar neden az katlı olarak inşa edildi?

-Zemin etüdü gereği tedbiren az katlı yapılmıştır.

Soru:Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Hamdolsun, malzemeden kısılmış, zemin etütleri yapılmamış, riskli kolon kiriş inşa sistemiyle, ölçüsüz, göz kararı, tahmin yollları ile üretilen değil;  zemin etütleri yapılan, radye temel, tünel beton sistemi üzerinde risk derecesi 2 olan bölgede inşa edilen binalarda yaşıyoruz.

Allahu Teala Milletimizi, Devletimizi güçlü ve geniş imkanlı kılsın. Bu vesileyle depremde hayatını kaybetmiş vatandaşlarımıza Allahu Teala’dan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Başımız sağolsun, Mevla Teala bir daha böyle acılar yaşatmasın, her türlü olumsuzluktan emin kılsın, amiin!

İLK YARDIM VE DEPREMLE İLE İLGİLİ BİLGİLERİN EDİNİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ!

1999 depreminden sonra 2000 yılında sitemizde sağlamlık konusunda iki blokta teknik üniversite tarafından yapılan çalışma olumlu çıktı. Bu süreden sonra benzeri büyük bir deprem yaşanmadı ancak olası depremle ilgili bilgilerimizi eksikliklerimizi maalesef hep ihmal ettik, hep öteledik.

Bildiğimiz üzere, olası bir durumda solunum kesildiği andan itibaren beyine 4 dakika oksijen gitmezse o kişinin felç olma ihtimali çok yüksek, bu durumda ambulans ya da ilk yardım ekipleri gelinceye kadar neler yapmalıyız?

Deprem anında nasıl davranmalıyız, öncesinden nasıl hazırlanmalıyız?

Olası deprem anında bize bir şey olmadığında dışarı selametle çıktığımızda çevremizdeki binalardaki, beldelerdeki insanlara acilen nasıl faydalı olabiliriz, bunun eğitimini alıp bir an önce hazır olmalıyız.

Hayatiyet arz eden bu bilgileri mutlaka youtubeden öğrenmeliyiz, bildiklerimizi güncellemeliyiz!

İBB BİNA TESPİT BAŞVURUSU ANCAK KAT MALİKLERİ TARAFINDAN YAPILABİLİYOR!

İBB’ye bina tespit başvurusu tapu sahibi kişilerce bireysel olarak “tapu, arkalı önlü kimlik görseli ve ilgili bilgilerle” bu link tıklanarak yapılabilmektedir.  https://binatespitiformu.ibb.gov.tr/basvuru/ olarak yapılabilmektedir. Bina durum tespiti, incelemesi ÜCRETSİZdir!

Kat maliki olan yöneticilerimiz dilerlerse blokları adına bu link üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Kat maliki olmayan yöneticilerimiz aynı işlemi kat maliki komşularından birinin başvurması ile gerçekleştirebilir.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra, belirttiğiniz e-mail adresine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başvurunuzun alındığına dair e-mail gönderilmektedir.

Blok adına başvuru yapıldıktan sonra, ilgili blok yöneticisi tarafından halkla ilişkiler birimimize haber verilerek, “Sayın Blok Sakinleri, Bloğumuzun ‘İBB Bina Tespit Uygulaması’ başvurusu yapılmıştır. Gerekli incelemeler sonuçlandıktan sonra bilgiler blok sakinleriyle paylaşılacaktır. K….E……, Blok Yöneticisi” yazısı ilan formatında blok girişine asılacaktır.

RESMİ KURUMLARA DA ÖZEL LİSANSLI KURULUŞLARA DA BAŞVURULABİLİR!

Riskli bina tespiti yaptırmak isteyen maliklerden biri  İBB’nin bina risk tespiti ile ilgili internet adresine başvurmasının yanı sıra dilerse tapu kaydı ve kimliğiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yetkilendirilmiş lisanslı kuruluşlardan birine başvurabiliyor.

LİSANSLI MÜHENDİSLİK KURULUŞLARI FİYATLARI NE KADARDIR?

Daire başı ortalama fiyat 1 500- 2 000 TL. aralığında.

Genel tutarın bir kısmı müraacat esnasında peşin veriliyor, kalan kısmı inceleme-laboratuvar sürecinde ödeniyor.

Özel lisanslı kuruluşlara da her ne kadar kat maliklerinden birinin müraacat etmesi yeterli ise de teamül gereği kat maliklerinin tamamının bilgisi dahilinde genel rızanın alınarak hareket edilmesi tercih ediliyor.

İLGİLİ KANUN KAPSAMINDA RİSKLİ YAPILARIN TESPİTİ İÇİN BAKANLIKÇA YETKİ VERİLEN KURUM VE KURULUŞLAR

Lütfen linki tıklayınız:

https://altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar

Sağlıklı Günler Dileriz.

...

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM!

Devletimiz, Milletimiz Tüm İmkanlarıyla Görevde!

FİTNEYE GEÇİT YOK!

Durumu fırsat bilerek çalışmaları engelleyici her türlü paylaşımlara geçit vermeyeceğiz. Gün birlik olarak bölgeye fayda sunma vakti.

HER FAYDAYA İHTİYAÇ VAR!
Gelen “ilk”yardımlar YARDIM MERKEZİne  teslim edildi. Yardımlarını tekrar tekrar iletmek isteyen komşularımız halkla ilişkiler servisimize teslim etmeye devam edebilirler.

Yabancıların derin devleti varsa, hamdolsun bizim de çok duyarlı aziz DERİN MİLLETİMİZ var!