KİRALAR NEREYE KOŞUYOR?

KİRALAR NEREYE KOŞUYOR?

KİRALAR NEREYE KOŞUYOR?

Barınma insani temel ihtiyaçtır.

Ölçü çok önemli!

Brüt 80 m2.lik “lüks olmayan sosyal konut niteliğinde” bir dairenin bu gün enflasyon bahane edilerek spekülatif (kurgusal) kurnazlıklarla (!)  suni olarak 6 000-7 000 TL., 100 m2.lik dairenin 7-8 Bin TL., 120 m2.lik dairenin 9-10 Bin TL., küçücük brüt 65 m2.lik bir dairenin 5-6 Bin TL. bandına yükseltilmesi gerekçesi ne olursa olsun asla vicdani değildir.

Kimin Kazanacağı Belli!

Süreç içinde duruma sessiz kalan ve normal karşılayan ev sahipleri kazanıyor gibi görünse de, hayatın sonundaki hayatta  mutlaka vicdanlı, anlayışlı ev sahipleri ummadıklarından çok daha fazla kazanacak!

Neler Yapılabilir?

Acilen devletin kadife demir yumruğu devreye girmeli.

Sosyal konut statüsünde olan (lüks olmayan) konutların da aynı ekmek örneğinde olduğu gibi metre karesine göre bedeli  en fazla şu kadar olur diye vicdani, insani  bir ölçek getirilmeli!

Evet, devletin mevcut kiracı için yeni yılın kira artış bedeline tüketici fiyat endeksi (tüfe) koyarak bir sınır getirdiği gibi, yeni kiralanacak olan konutlara da mutlaka bir üst sınır getirilmeli.

Elbette bu bağlamda aynı şey satılık (sosyal konut statüsündeki) daireler için de geçerli!

Kurgusal belirlenen rayiç bedeller hak değildir.

Emlak sektörünün ve kendi nefislerimizin konuya dair vicdani olmayan her türlü bahanelerine kılıflarına geçit verilmemeli.

Bekar gençler, yeni evli kiracı çiftler, tüm kiracılar imdat diyor!

Acilen zorunlu vicdanı devreye koymak gerekir!

Hesap var!

Umarız Sayın Cumhurbaşkanı'nın "500 bin sosyal konut projesi" konuyla ilgili rahatsızlığa tedavi edici şifa veren iyi bir antibiyotik gibi gelir.

İnşallah!

 

Dihye ELÇİ

Güncelleme: 16 Ağustos 2022

Başakşehir